AKTUALNOŚCI

Aktualności

/ Polska

Francuz Matthieu Decottignies Lafon zwycięża w turnieju Polish Open

Na polu golfowym Gradi Golf Club odbył się najważniejszy zawodowy turniej golfowy w Polsce,  należący do niemieckiego cyklu Pro Golf Tour - Polish Open 2018. Turniej główny poprzedził ProAm Polish Open o Puchar Prezesa PGA Polska.

Była to już 14. edycja Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Polski Mężczyzn Polish Open. Po rekordowej dogrywce, która została rozstrzygnięta dopiero po 10. dołku zwyciężył Francuz Matthieu Decottignies Lafon. Tym samym na drugiej pozycji uplasował się Czech Ondrej Liesera. Trzecie miejsce zdobył Niemiec Hinrich Arkenau.

„Tegoroczny Polish Open stał na bardzo wysokim poziomie. Pomimo zmiennych warunków pogodowych kilku zawodników uzyskało bardzo wartościowe wyniki. Poziom turnieju był znacznie wyższy niż rok temu a 10 dołków dogrywki wpisało się na stałe w historii tego touru”, powiedział dyrektor pola Filip Naglak.

Drugi dzień rozgrywek został przerwany przez burzę oraz ulewny deszcz, który uniemożliwił dalszą grę. Zawieszona runda została rozegrana następnego dnia. Francuz i Czech turniej zakończyli z wynikiem -18. Następnie rozegrali dogrywkę, która przejdzie do historii.

*Historyczna, gdyż był to najdłuższy play-off w historii Pro Golf Tour oraz drugi najdłuższy w historii męskiego golfa zawodowego. W 1949 roku dogrywka podczas Motor City Open z cyklu PGA Tour zakończyła się na jedenastym dołku! Natomiast rekord dogrywki w golfie zawodowym został ustanowiony w 2015 roku, podczas Larvik Ladies Open z cyklu LET Access Series, kiedy Szwedka Johanna Gustavsson pokonała Hiszpankę Natalię Escuriola na 14 dołku play-offu.

W rozgrywkach wzięło udział ponad 100 zawodowców z całej Europy. Do rundy finałowej przeszło zaledwie 40 graczy.

Dzięki dzikim kartom w Otwartych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn wzięli udział najlepsi gracze  PGA Polska: Mateusz Gradecki, Oskar Zaborowski, Max Sałuda, Grzegorz Zieliński, Thomas Bosco-Cwiok, Adrian Kaczała, Kuba Ossowski, Piotr Świackiewicz, Sławomir Pawliński oraz student Paweł Dudzik. Stawkę zawodowców uzupełnili amatorzy.

Turniej Pro Golf Tour zaliczany jest do oficjalnego rankingu światowego WAGR (the World Amateur Golf Ranking). Oznacza to, że najwybitniejsi amatorzy mieli okazję do zdobycia dodatkowych punktów. Zawodowcy walczyli o pulę nagród równą 30 tys. euro.

Stowarzyszenie Instruktorów Golfa, jako naturalny ambasador golfa,  po raz kolejny zostało współorganizatorem turnieju Polish Open. PGA Polska to organizacja skupiająca profesjonalnych instruktorów golfa oraz zawodników turniejowych. Misją Stowarzyszenia jest popularyzacja golfa, podnoszenie poziomu rywalizacji sportowej oraz reprezentowanie wartości etycznych, wynikających z tradycji i historii golfa.

Turniej Polish Open poprzedził Pro-Am o Puchar Prezesa PGA Polska. Podczas  Pro-Amu amatorzy zagrali z najlepszymi zawodowcami z całej Europy.  ProAm rozegrany został w formacie stableford netto. Liczyły się dwa najlepsze wyniki na każdym dołku. W ProAmie zwyciężyła drużyna Francuza Stanislasa Gautiera w składzie Renata Marszałek, Sławek Marszałek oraz Marian Starobrzański.

Puchar Prezesa PGA Polska, a  tym samym bezpłatny udział w turniejach z cyklu Alior Bank PGA Polska Tour w sezonie 2018/19 zdobył również Sławek Marszałek.

W turnieju wziął udział Roman Sebrle, czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, specjalizujący się w wielobojach atletycznych – w pierwszym swoim starcie w Sydney (2000) zdobył srebrny medal; cztery lata później w Atenach wywalczył złoto. Złoty i dwukrotnie srebrny medalista mistrzostw świata oraz podwójny mistrz Europy. Panel ekspertów powołany w 2008 przez gazetę The Wall Street Journal uznał Czecha największym sportowcem na świecie.

Gradi Golf Club, to jedno z najpiękniejszych i najlepiej przystosowanych do profesjonalnej gry pól golfowych w okolicach Wrocławia. Pole Główne to 18-dołkowe pole (PAR 71) o długości 5437 metrów, które zapewnia grę pełną wyzwań i satysfakcji zarówno graczom zaawansowanym, jak i początkującym. Na potrzeby turnieju Polish Open pole zostało skrócone, a tym samym PAR wynosił 70.

Pole golfowe jest częścią brzeźnieńskiego zespołu pałacowego, należącego do Krzysztofa oraz Marzeny Gradeckich, których dzieci są wybitnymi golfistami.